Ako to celé začalo?
O tom, ako vznikol projekt WakiVaky, kto za to môže a o čo nám vlastne ide.

Projekt WakiVaky vznikol v roku 2014 počas štúdia na FM UK, konkrétne na voliteľnom predmete s názvom „Rozvoj podnikateľských zručností v medzigeneračných tímoch“. Úlohou 6-členného tímu študentov bolo v krátkom čase vymyslieť a zrealizovať podnikateľský nápad. V tíme bola aj pani Valéria, z univerzity tretieho veku, ktorá sa vo voľnom čase venovala šitiu. Na jej podnet sme sa rozhodli, že budeme šiť textilné vaky na chrbát. Ostatných 5 členov si rozdelilo úlohy podľa najlepšieho uváženia svojich schopností a možností. Logo nám pomohol vymyslieť kamarát z STU Martin Mjartan.


Náš podnikateľský nápad sa hneď ujal a už počas semestra sa nám podarilo predať všetky vyrobené vaky. Po úspešnom ukončení predmetu si tento projekt nechala jedna členka tímu – Dominika. Využila príležitosť a zo študentského projektu vytvorila koncept reálneho podnikania. 

„Z počiatku to šlo pomalšie, nakoľko som často cestovala, študovala a popri tom aj pracovala v cestovnej agentúre. Najskôr som vaky predávala najmä kamarátom a ich známym. Práve ich záujem bol moja hnacia sila a dôvod, prečo som s projektom pokračovala aj po ukončení štúdia."


Projekt WakiVaky však nie je len o predaji vakov. V prvom rade chceme, aby toto podnikanie bolo zodpovedné a udržateľné. Koncept preto nevznikol klasicky, za účelom zisku, ale skôr ako experiment, nakoľko upcyklácií textilného odpadu sa v tom čase na Slovensku nevenoval snáď nikto. Ostali sme aj pri spolupráci so seniormi, ktorí naše produkty vyrábajú, a tak má tento projekt priaznivý ekologický aj sociálny dopad.

in
#GivingTuesday 2019